Ładuję...

CezaryWielgus.pl
CezaryWielgus.pl

PROGRAMISTA GRAFIK

Czuje sie oszukany. To mi dokucza.

godz. 11:58, sobota 23 października 2021

Mateusz Morawiecki przyznał, że ws. Turowa czuje się wprowadzony w błąd przez Czechów. – Zapewne przyjdzie nam czekać na okres po wyborach w Republice Czeskiej, a to już niedługo – powiedział premier.

To trudny, lokalny spór, który toczy się w cieniu wyborów w Republice Czeskiej. Zdaje się, że za cztery tygodnie wybory zostaną przeprowadzone, liczę, że wtedy temperatura sporu opadnie. Ten spór jest dla nas dokuczliwy, ale takich problemów mamy dziesiątki – powiedział w sobotę w RMF FM Mateusz Morawiecki, gdy zapytano go o sprawę sporu z Czechami, dotyczącego kopalni węgla brunatnego Turów.

– Czuję się przez nich wprowadzony w błąd. Nie chcę używać za mocnych słów. Jesteśmy przekonani, że są to środki nadmiarowe – podkreślił premier. Morawiecki przekonywał, że strona polska „zaoferowała coś konkretnego”. – Negocjacje lubią ciszę i one biegną do przodu, wiele rzeczy zostało ustalonych. Zapewne przyjdzie nam czekać na okres po wyborach w Republice Czeskiej, a to już niedługo – mówił.

Spór ws. Turowa. Negocjacje trwają

W piątek w Pradze zakończyła się kolejna runda rozmów w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, strony kontynuowały prace nad zapisami umowy. Omawiano kwestie techniczne i prawne. W przyszłym tygodniu kontynuowane będą rozmowy eksperckie, a następnie negocjacje na szczeblu politycznym. Strona czeska twierdzi, że rozbudowa kopalni Turów zagraża między innymi dostępowi do wody w regionie przygranicznym.

W lutym władze Czech skierowały sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W maju Trybunał, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. Wydobycie nie zostało wstrzymane, a polski rząd rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. 25 maja Mateusz Morawiecki powiedział, że obie strony są bliskie porozumienia, w ramach którego Czesi wycofają skargę.

Nasza polityka to 0 reklam i zbędnych powiadomień, jeśli chcesz nasz wesprzeć udostępnij ten materiał na Facebook. Dziękujemy!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *