Chiny mają nadzieję, że blockchain zlikwiduje luki w cyberbezpieczeństwie

Przy już dużej i rozwijającej się gospodarce cyfrowej oraz coraz większym wykorzystaniu Internetu rzeczy (IoT) Chiny pilnie potrzebują silnych standardów bezpieczeństwa danych, ochrony prywatności danych i wydajnej infrastruktury cyfrowej. Kai von Carnap przygląda się, jak Chiny wdrażają technologię blockchain, aby sprostać tym wyzwaniom, i analizuje zarówno wskaźnik sukcesu, jak i implikacje, jakie podejście Chin ma dla innych części świata, w tym Europy. Jego analizie towarzyszy slidedeck, który zapewnia kontekst i głębszy wgląd w chińskie próby opracowania i kontrolowania tej strategicznej technologii.

Co trzy miesiące liczba ludności Chin posiadająca dostęp do Internetu rośnie o wielkość średniej wielkości kraju UE. Do lutego 2021 roku osiągnął już oszałamiający miliard ludzi . Jednocześnie narastają również kwestie związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Na przykład w styczniu 2020 r. 200 milionów numerów telefonów zostało utraconych przez China Telecom (中国 电信), jedno z trzech chińskich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych. Miesiąc później 538 milionów kont, które wyciekły na Weibo, platformie mikroblogowej często porównywanej z Twitterem, zostało znalezionych w ciemnej sieci – niepokojąca liczba, biorąc pod uwagę, że tylko 500 milionów użytkowników jest aktywnych na platformie każdego miesiąca. Zgłaszanie tych naruszeń bezpieczeństwa i 4,4-krotniewzrost liczby stron internetowych ze złośliwym oprogramowaniem, CCID, chiński think tank specjalizujący się w rozwoju przemysłu informacyjnego, powiedział niedawno, że „ nie jest optymistą ” co do ogólnego stanu cyberbezpieczeństwa w Chinach.

W uznaniu rosnących luk w cyberprzestrzeni CCP coraz bardziej wspiera rozwój technologii blockchain. Powszechnie znana jako technologia kryptowalut, takich jak Bitcoin, Chiny mają nadzieję, że ta wschodząca technologia – znana również jako Decentralized Ledger Technology lub DLT – umożliwi im zwiększenie odporności infrastruktury cyfrowej i pełne wykorzystanie potencjału wydajności gospodarka cyfrowa ( slajd 2 ).

Technologia Blockchain ma różne zalety w porównaniu z konwencjonalnymi systemami informatycznymi i może być stosowana do wzmacniania infrastruktury cyfrowej zaplecza – na przykład do umieszczania okładziny żelaznej wokół przeciekających rur. Odejście od scentralizowanych w kierunku rozproszonych struktur danych ogólnie poprawia bezpieczeństwo sieci, dlatego IEEE nazywa ją „jedną z najbezpieczniejszych technologii na świecie”. Jednak wiąże się z nowymi lukami, z których niektóre są nieodłączne od technologii, a inne są tworzone nieumyślnie przez samą KPCh.

Od niezabezpieczonej niestabilności do bezpieczeństwa w łańcuchu
Przed ostatnimi wydarzeniami, lokalny przemysł blockchain w Chinach rozwijał się szybko przez kilka lat. Jednak coraz bardziej restrykcyjne regulacje ad hoc powodowały powszechną niepewność regulacyjną i pojawiły się ogólnosektorowe wezwania do normalizacji polityki. Następnie w październiku 2019 r.prezydent Xi Jinping ogłosił, że wyznaczył nowy kierunek – taki, który przesunąłby punkt ciężkości działalności z kryptowalut i zainicjował lawinę rozwoju nowego łańcucha blokowego skoncentrowanego na samodzielności i cyberbezpieczeństwie. W rezultacie rozwój technologii blockchain w Chinach jest dziś napędzany przede wszystkim potrzebami służb rządowych i projektami kontrolowanymi przez korporacje lub prywatne konsorcja.

Relacja między DLT a państwem partyjnym, społeczeństwem i przemysłem Chin jest złożona i ukształtowała się w trzech odrębnych, ale płynnie przechodzących fazach. Cztery lata od 2013 do 2017 roku to okres rozkwitu małych prywatnych inwestorów, deweloperów i założycieli w Chinach, którzy skupili się na kryptowalutach i publicznych blockchainach.

Popyt na kryptowaluty był napędzany przez różne czynniki, na czele z faktem, że ludzie widzieli, jak ich dochody szybko rosły, ale musieli zmierzyć się z surową kontrolą kapitału i mieli niewiele opcji inwestycyjnych. CNY, w dużej mierze ignorowany przez elity polityczne, szybko zdominował transakcje kryptowalutowe. Nawet Baidu zaakceptował Bitcoin, choć na krótko. Chińskie startupy założone w tym czasie zostały osadzone w międzynarodowej społeczności ekosystemów blockchain. Wiele z nich nadal zajmuje kluczowe pozycje w branży kryptowalut, takich jak największy na świecie producent sprzętu górniczego (Bitmain), największa na świecie giełda kryptowalut (Binance) i jedne z najcenniejszych chińskich kryptowalut (VeChain, Neo).

W drugiej fazie, od 2017 do 2019 r., Wzrost w dotychczas nieuregulowanej branży zatrzymał się. Ponieważ wypływ CNY uciekł spod nadzoru państwa, a zakres oszukańczych schematów kryptograficznych był niepokojąco nieznany, we wrześniu 2017 r.Chiński Bank Centralny, Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych oraz inne organy regulacyjne zakazały handlu kryptowalutami i wielu giełd kryptowalut nocny.

Być może najbardziej znaczący był zakaz tak zwanych ofert początkowych monet (ICO), odrębnego mechanizmu finansowania opartego na łańcuchu bloków, który „poważnie zakłócił porządek gospodarczy i finansowy” w oczach banku centralnego Chin . W rezultacie wiele chińskich start-upów blockchain przeniosło się za granicę, ale w tym okresie chińscy giganci technologiczni wkroczyli do branży, uruchamiając prywatne, niekryptowalutowe łańcuchy bloków. Jednym z takich przykładów jest Xuperchain firmy Baidu.

Przemówienie prezydenta Xi Jinpinga 24 października 2019 r. Zapoczątkowało trzecią fazę, integrującą rozwój technologii blockchain z długoterminowymi celami strategicznymi państwa-partii. W przemówieniu znanym obecnie jako „przemówienie 1024”, Xi powiedział, że blockchain powinien być postrzegany jako „ważny przełom w rodzimych innowacjach podstawowych technologii” (核心 技术 自主 创新 的 重要 突破口). Żargon polityczny nie tylko odzwierciedlał bezprecedensowe retoryczne ujęcie technologii jako takiej, ale także wskazywał na rolę, jaką odegrałaby ona w osiąganiu celów strategicznych.

Określenie blockchain jako „rodzimej innowacji” uczyniło z niego sposób na osiągnięcie technologicznej samowystarczalności. Jak powiedział Xi w 2016 roku , to brak samowystarczalności technologicznej uniemożliwił Chinom osiągnięcie statusu „Internetowej Wielkiej Potęgi” (网路 强国).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *