cezarywielgus.pl

Ładuję

Chiny kontra demokracja

Niezależnie od tego, czy z powodu pandemii COVID-19, która rozpoczęła się w Wuhan w Chinach, czy z powodu coraz bardziej onieśmielającego, jeśli nie agresywnego zachowania Pekinu w ostatnich latach, jedna z bardziej dramatycznych zmian w globalnej opinii zapoczątkowała od dawna oczekiwane ponowne rozważenie liberałów. światowe relacje z Chińską Republiką Ludową. Oprócz szeregu oświadczeń politycznych na wysokim szczeblu administracji Trumpa, w tym Strategii Bezpieczeństwa Narodowego z 2017 r Download filmmusic for free. , Departament Obrony Strategii Indo-Pacyfiku z 2019 r. r., Raportu raportu „ Strategiczne podejście Stanów Zjednoczonych do Chińskiej Republiki Ludowej z 2020 r., ”Szereg niezależnych raportów śledzi drapieżną i groźną politykę Pekinu, czy to w ekonomii, bezpieczeństwie czy społeczeństwie obywatelskim. Po dziesięcioleciach zwracania drugiego policzka na nadużywanie przez Pekin otwartych społeczeństw wolnego świata, a wszystko po to, by utrzymać stosunki handlowe, które same stawały się coraz bardziej jednostronne, państwa liberalne rozpoczęły proces rekalibracji swoich więzi z Chinami download the text processing program for free.

Nie jest to łatwe zadanie dla Ameryki czy innych państw po prawie półwiecznym zaangażowaniu. Jak zmniejszyć podatność łańcucha dostaw bez przerywania obecnych modeli produkcji, jak wspierać Tajwan i Hongkong w obliczu agresywnych działań Pekinu, czy nadal przyjmować setki tysięcy chińskich studentów na amerykańskie uniwersytety, jak nadal prowadzić interesy z chińskimi firmami, jednocześnie w obronie szalejącej kradzieży własności intelektualnej lista „rzeczy do zrobienia” jest długa. Trudność jest świadectwem tego, jak dokładnie ChRL po Mao spleciła się z wolnymi gospodarkami i społeczeństwami na całym świecie, jednocześnie stawiając opór wielu, jeśli nie wszystkim, naciskom na liberalizację gratisen fortnite. Pomimo dziesięcioleci optymistycznych komentarzy przywódców zachodnich, w tym prezydentów USA, Chiny pod rządami obecnego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinpinga stały się jeszcze bardziej represyjnym i wyspiarskim państwem, oddanym leninowskiej kontroli KPCh i niezłomnie przeciwstawiającym się liberalnym ideom wolności słowa i wolnego zrzeszania się. Techno-autorytarne państwo nadzorujące ChRL przejęło wiodące światowe technologie, z których wiele pochodzi z zachodnich instytutów badawczych i uniwersytetów, i przekształciło je w kompleksową sieć kontroli społecznej klaviernoten zum downloaden ausdrucken. Zachodnie firmy, media, uniwersytety i tym podobne poddały się presji Pekinu, samoocenzurując i przepraszając za uwagi krytyczne wobec ChRL. Techno-autorytarne państwo nadzorujące ChRL przejęło wiodące światowe technologie, z których wiele pochodzi z zachodnich instytutów badawczych i uniwersytetów, i przekształciło je w kompleksową sieć kontroli społecznej. Zachodnie firmy, media, uniwersytety i tym podobne uległy presji Pekinu, samoocenzurując i przepraszając za uwagi krytyczne wobec ChRL. Techno-autorytarne państwo nadzorujące ChRL przejęło wiodące światowe technologie, z których wiele pochodzi z zachodnich instytutów badawczych i uniwersytetów, i przekształciło je w kompleksową sieć kontroli społecznej duo diploma. Zachodnie firmy, media, uniwersytety i tym podobne uległy presji Pekinu, samoocenzurując i przepraszając za uwagi krytyczne wobec ChRL.

Wielkim pytaniem stojącym przed wolnym światem jest to, jak radzić sobie z ChRL w nowej erze konkurencji. Jedną z odpowiedzi znajduje się w nowym „podręczniku” dla demokracji, opublikowanym w tym tygodniu przez Halifax International Security Forum ( HFX ), zbiegającym się z doroczną konferencją. Podręcznik zatytułowany „ China Vs. Democracy: The Greatest Game, ”Zawiera wprowadzenie na temat tego, w jaki sposób ChRL zagraża otwartemu społeczeństwu globalnemu, które jest źródłem większości jej własnego bogactwa i władzy (pełne ujawnienie: jestem starszym doradcą ds. Azji w HFX i byłem członkiem zespołu, który opracował podręcznik ). Podzielony na rozdziały, które dotyczą ucisku KPCh w Chinach, kampanii wpływowych przeciwko demokracjom, walki o globalną dominację ekonomiczną, wyścigu o supremację technologiczną i rywalizacji militarnej, która może determinować wojnę lub pokój, podręcznik jest jedną z pierwszych kompleksowych prób nakreślić szerokie wyzwanie Chin.

Jak zauważa podręcznik, nie jest to konkurencja ani napięcie, których liberalny świat chciał lub spodziewał się, otwierając swoje podwoje dla chińskiego przywódcy Deng Xiaopinga i jego planów reform w latach siedemdziesiątych. Obstawianie zakładów na Chiny miało sens podczas zimnej wojny i w świetle tego, co wydawało się legalną reformą w Chinach. Niepowodzenie Waszyngtonu i jego sojuszników w przeprowadzaniu należytej staranności przez kolejne dziesięciolecia, kwestionowaniu, czy Pekin spełnia swoje obietnice i staje się krajem współpracującym przestrzegającym międzynarodowych norm, dało KPCh wolną rękę do budowania swojej globalnej potęgi, eliminując jednocześnie wszelkie zagrożenia dla jego stałej kontroli. Pod koniec rządów Obamy powagi wyzwania nie można było dłużej ignorować ani wyjaśniać, ponieważ Chiny wciąż próbowały odnaleźć się w świecie.

Jednak w rękach demokracji leży zmierzenie się z wyzwaniem Chin w sposób, który nie tylko chroni ich interesy, ale może pewnego dnia pomóc Chińczykom. Prezes HFX Peter Van Praagh, który zainicjował projekt, zauważa we wstępie:

Działając zgodnie, demokracje na świecie mają przytłaczające zalety, których Chiny nie są w stanie sprostać. Wyzwaniem nie jest już próba współpracy z wschodzącymi Chinami rządzonymi przez autokratów. Prawdziwym wyzwaniem Chin dla światowych demokracji jest skuteczna współpraca między sobą.

Rzeczywiście, ten temat Podręcznika HFX China – demokratyczna współpraca – jest coraz częściej powtarzany w innych zachodnich raportach i badaniach dotyczących Chin. Pomimo zakłóceń w 2020 r., Od pandemii po wybory, liberalne społeczeństwa i wolne państwa pozostają silniejsze i tak, bardziej pokojowe niż ich autorytarne odpowiedniki. Ich polityka może być bardziej chaotyczna i często nieefektywna, ale pozostają laboratoriami innowacji i magnesami dla tych, którzy uciekają przed represyjnymi systemami. Pozostają bardziej zaangażowani w równość i długoterminową poprawę swoich mechanizmów rządzenia niż państwa kierowane przez niewybieralnych oligarchów. Bardziej trafnie, demokracje mogą ponownie docenić moralną wartość swoich systemów, współpracując w obronie wspólnych interesów, czy to ekonomicznych, społecznych, czy bezpieczeństwa.

Być może najbardziej innowacyjną częścią podręcznika są „ Zasady HFX China, ”Zbiór siedmiu obietnic, że nie będą współwinni ataku Pekinu na demokrację. Zasady obejmują zobowiązanie, że nie będą cenzurować ani autocenzurować krytyki Chin, nie karać tych, którzy krytykują ChRL, nie będą wspierać chińskich przedsiębiorstw, które uczestniczą w ucisku Chińczyków i nie będą świadomie patronować firmom korzystającym z chińskiej niewolniczej pracy. Publiczne obietnice przestrzegania zasad chińskich przez rządy, międzynarodowe korporacje, uniwersytety, firmy medialne i zwykłych obywateli byłyby początkiem odpowiedniego określenia stosunków światowych z ChRL, dającym nadzieję mieszkańcom Hongkongu i Sinciangu oraz wzmacniającym demokrację. stany w Azji, od Filipin po Japonię. Jako forma myślenia globalnego i działania lokalnie.