cezarywielgus.pl

Ładuję

Jak Biden i Xi mogą uchronić nas przed nową zimną wojną

Małe francuskie słowo, które odgrywało dużą rolę w globalnej polityce, ma szansę na powrót: odprężenie. Słowo to zostało po raz pierwszy użyte jako termin dyplomatyczny na początku XX wieku, na przykład kiedy ambasador Francji w Berlinie próbował – na próżno – jak się okazało – polepszyć napięte stosunki swojego kraju z Rzeszą Niemiecką lub gdy brytyjscy dyplomaci próbowali tego samego 1912. Odprężenie stało się jednak znane Amerykanom pod koniec lat 60. i 70., kiedy używano go do opisania odwilży zimnej wojny między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim audiobooks legally for free.

Od zeszłego roku argumentuję, że Stany Zjednoczone i Chińska Republika Ludowa są już uwikłane w II zimną wojnę. Prezydent Donald Trump nie rozpoczął tej wojny. Jego wybór stanowił raczej spóźnioną amerykańską reakcję na chińskie wyzwanie – gospodarcze, strategiczne i ideologiczne – które narastało od czasu, gdy Xi Jinping został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin w 2012 roku songs app.

Teraz zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA (różne wyzwania prawne, które nie przyniosą nic innego, jak uspokojenie ogromnego, ale zranionego ego Trumpa) stwarza okazję do przejścia od konfrontacji do odprężenia znacznie wcześniej, niż było to możliwe podczas I Zimnej Wojny.

Chiński rząd czekał do piątku, zanim złożył Bidenowi gratulacje z powodu zwycięstwa. Podobnie jak podczas kampanii wyborczej, Xi i jego doradcy starali się nie prowokować Trumpa, dla którego zaczęli odczuwać mieszaninę pogardy i strachu quarks und co herunterladen. Ale kilka nieoficjalnych głosów odważyło się wyrazić to, co bez wątpienia myśli Xi. Wang Huiyao, prezes Centrum Chin i Globalizacji z siedzibą w Pekinie, powiedział w zeszłym tygodniu, że ma nadzieję, że administracja Bidena „zapewni Chinom i Stanom Zjednoczonym… więcej kanałów dialogu i współpracy w zakresie oszczędzania energii i redukcji emisji, współpracy gospodarczej i handlowej , zapobieganie i kontrola epidemii ”. Przemawiając na tym samym wydarzeniu, były wiceminister spraw zagranicznych He Yafei mówił podobnie.

Można się spodziewać, że taki język zadzwoni do tłumu ekspertów od polityki zagranicznej Partii Demokratycznej, którzy spędzili ostatnie cztery lata – od Brookings Institution przez Aspen Strategy Group po Harvard’s Kennedy School – narzekając na atak Trumpa na ich ukochaną liberalną międzynarodówkę herunterladen.

Wydaje się całkiem jasne, że sam Biden chętnie wróciłby do czasów administracji Baracka Obamy, kiedy jego spotkania z Xi, premierem Li Keqiangiem i innymi chińskimi przywódcami dotyczyły „partnerstwa z USA”, które zwykłem nazywać „Chimerica”. ” Osiem lat temu na zdjęciu obok Xi trzymał koszulkę z hasłem „Wspieranie dobrej woli między Ameryką a Chinami”.

Zapytany o rywalizację supermocarstw na imprezie w Iowa w 2019 roku, Biden odpowiedział: „Chiny zjedzą nasz lunch amazon prime videos auf macbooken? Nie mogą dowiedzieć się, jak zamierzają poradzić sobie z korupcją w systemie. To znaczy, wiesz, nie są źli ludzie, ludzie. Ale zgadnij co? Nie stanowią dla nas konkurencji ”.

Na szczęście dla Bidena miał niewiele okazji, aby powiedzieć więcej w tym bezsensownym tonie, ponieważ tegoroczna kampania wyborcza – w tym obie debaty prezydenckie – prawie nie dotykała polityki zagranicznej, pozbawiając Trumpa możliwości wskazania, o ile bardziej utrzymuje kontakt z opinią publiczną. nastroje, które narastały wrogo nastawienie do Chin od czasu odejścia Bidena cztery lata temu.

Odprężenia nie należy mylić z życzliwością. Cokolwiek wyniknie z dyplomacji nowej prezydencji, jest mało prawdopodobne, aby była to nowa era przyjaźni chińsko-amerykańskiej. Odprężenie oznacza zmniejszenie napięć nieodłącznie związanych z zimną wojną i zmniejszenie ryzyka, że stanie się ona gorąca.

„Stany Zjednoczone i Związek Radziecki są ideologicznymi rywalami” – napisał Henry Kissinger, który pod wieloma względami był architektem odprężenia w latach siedemdziesiątych. „Odprężenie nie może tego zmienić. Era nuklearna zmusza nas do współistnienia. Krucjaty retoryczne również nie mogą tego zmienić ”.

Dla Kissingera odprężenie było środkiem między ustępstwami, które, jak wierzył, doprowadziły do II wojny światowej, „kiedy demokracje nie zrozumiały planów totalitarnego agresora”, a agresją, która doprowadziła do I wojny światowej, „kiedy Europa pomimo istnienia równowagi militarnej, popadł w wojnę, której nikt nie chciał i katastrofę, której nikt nie mógł sobie wyobrazić ”.

Odprężenie, napisał Kissinger w swoim pamiętniku „Lata w Białym Domu” – opublikowane w 1979 r., 10 lat przed skutecznym zakończeniem pierwszej zimnej wojny – oznaczało objęcie „zarówno odstraszania, jak i koegzystencji, zarówno powstrzymywania, jak i próby złagodzenia napięć”.

Kiedy Trump po raz pierwszy zagroził nałożeniem ceł na chińskie towary w kampanii wyborczej w 2016 roku, establishment polityczny szydził. Już nie szydzą. Od 2017 roku amerykańskie nastroje społeczne wobec Chin stały się nie tylko wyraźnie bardziej jastrzębie. Chiny są obecnie jednym z niewielu tematów, co do których istnieje również autentyczny dwupartyjny konsensus w elicie politycznej kraju.

W przeciwieństwie do samego prezydenta elekta, członkowie nowego zespołu ds. Bezpieczeństwa narodowego Bidena spędzili ostatnie cztery lata na zaostrzaniu swojego stanowiska wobec Chin. W Sprawach Zagranicznych tego lata Michele Flournoy, faworyt na stanowisko sekretarza obrony w nowej administracji, przekonywał, że „jeśli wojsko USA będzie w stanie wiarygodnie zagrozić zatopieniem wszystkich chińskich okrętów wojskowych, okrętów podwodnych i handlowych w południowych Chinach Morze w ciągu 72 godzin, chińscy przywódcy mogą pomyśleć dwa razy, zanim, powiedzmy, uruchomią blokadę lub inwazję na Tajwan ”.

Flournoy chce, aby Pentagon inwestował więcej w cyberwojnę, pociski hipersoniczne, robotykę i drony – argumenty nie do odróżnienia od argumentów przedstawionych przez Christiana Brose’a, czołowego doradcę zmarłego senatora Johna McCaina, w jego książce „The Kill Chain”.